Knislinge Schackklubb


 

Välkomna till Knislinge Schackklubbs hemsida. 

Här vill vi serva dig - både du som redan spelar och du som funderar på att börja - med diverse information om klubben.

Kristianstad Chess Cup 2017

Kristianstad Chess Cup 2017 Knislinge Schackklubb bjuder in till en helgturnering med 8 ronder den 1-3 september 2017. Spelplats: Kristianstads Montessoriskola. Kockumsgatan 6, 291 32, Kristianstad. Ca 10 minuters promenad ifrån Kristianstad Centralstation. Startavgift: 300 kr för seniorer. 200 kr för juniorer (födda 1997 och senare) och veteraner (födda 1957 och tidigare). Startavgiften sätts in på Knislinge SK:s bankkonto clearingnr: 8313-9 kontonr: 524 193 826-4 senast den 28 augusti. Ange namn. Det går bra att betala startavgiften vid personlig anmälan om man är föranmäld. Priser: 3000 kr, 2000 kr, 1000 kr, 800 kr och 700 kr. Rankingpris: 600 kr, bästa junior: 500 kr, bästa dam: 500 kr och bästa veteran: 500 kr. Man kan dock bara vinna 1 pris. Priser markerat i rött är garanterade. Övriga prisers storlek och antal är endast garanterade vid minst 44 deltagare. Bäste spelare från Nordskånes schackförbund erhåller titeln distriksmästare 2017 och vinner 300 kr. Spelform: 8 ronder schweizer. Tävlingen är eloregistrerad. Rond 1-4: 10 min/spelare. Rond 5-8: 90 minuter + 30 sekunder per drag. Personlig anmälan 17:30 – 18:40 i spellokalen på 3:e våningen. Ingången är i södra flygeln på den T-formade byggnaden. Parkering sker dock till vänster om Kockumsgatan på västra sidan om skolan, om man kör in från Kanalgatan (höger sida om man kommer från Vattentornsvägen). Man får sedan gå snett över skolgården mot entrén, som från parkeringen sett är belägen längst till höger på byggnaden. Obs detta är en betalparkering. Spelschema: Fredagen den 1 september: rond 1: 19:00, rond 2: 19:40, rond 3: 20:20 och rond 4: 21:00 Lördagen den 2 september: rond 5: 10:00, rond 6: 16:00 Söndagen den 3 september: rond 7: 09:00, rond 8: 14:00 Prisutdelning ca 18:30 Anmälan: Anmälan sker via medlemssystemet senast den 28 augusti: http://member.schack.se/SMRegistrationServlet?id=751 Anmälda: http://member.schack.se/ShowTournamentServlet?id=4772 Efteranmälan mellan den 29 augusti och den 31 augusti: 50 kr extra i startavgift. Vid anmälan på plats tar vi ut en extra avgift på 100 kr. Max 60 deltagare. Information: Johannes Frimodig: mail: johannes.frimodig@live.se, telefon: 0766-32 92 29 Logi: Quality Hotel Grand: 044 – 28 48 00, 5 minuter ifrån Kristianstad C First hotel Christian IV: 044 – 20 38 50, 3 minuter ifrån Kristianstad C Stadshotellet Kristianstad: 044 – 10 02 55, 5 minuter ifrån Kristianstad C Best Western hotel Anno: 044 – 12 61 50, 5 minuter ifrån Kristianstad C Charlottsborgs camping och vandrarhem: 044-21 07 67, 5 min ifrån Kristianstad C med buss

Slutställning Knislinge Eloturnering 2016

Slutställning efter 7 ronder

Plac.SNrNamnGrNationRatingKlubbPoäng TB1  TB2  TB3 
11Hoglund LeifSWE2111Knislinge SK6,527,018,524,25
22Persson JanSWE2060Knislinge SK6,030,521,025,75
34Frimodig JohannesSWE1765Knislinge SK4,527,519,013,75
48Gediminas AldanisSWE0Kristianstads SK4,030,521,514,75
517Frimodig Sven-GoranR1SWE0Knislinge SK4,023,016,012,25
613Myrberg JohnnySWE0Knislinge SK4,020,514,510,00
75Sjostedt JonnyR1SWE1666Knislinge SK3,530,521,012,00
83Tirnanic DejanSWE1823Knislinge SK3,526,517,511,50
96Pihl WillyR2SWE1444Knislinge SK3,524,516,59,50
109Nilsson RolandR1SWE0Knislinge SK3,523,515,58,25
1112Larsson RolandR1SWE0Knislinge SK3,021,014,56,75
1210Kallstrom DanielR1SWE0Knislinge SK2,525,518,56,00
137Lennartsson TomasSWE0Knislinge SK2,524,017,57,25
1411Deback ChristianR2SWE0Knislinge SK2,519,514,06,00
1516Odeh MusabR2SWE0Knislinge SK2,022,517,04,00
1614Arutunijn AlbertR2SWE0Knislinge SK1,520,014,02,75
1715Persson BengtR2SWE0Lunds ASK1,021,015,02,50

Allhelgonablixten 2016

Slutställning efter 10 ronder

Plac.SNrNamnGrNationRatingKlubbPoäng TB1  TB2  TB3 
16Gediminas AldanisSWE1813Kristianstads SK8,052,044,539,00
21Svensson Bo AndersSWE2243Karlshamns SS7,551,043,034,00
38Frimodig JohannesR1SWE1775Knislinge SK7,054,046,034,50
47Jiretorn IngvarR1SWE1776Karlshamns SS6,549,041,023,50
53Hoglund LeifSWE2062Knislinge SK6,057,547,529,75
64Persson JanSWE2056Knislinge SK6,052,542,528,50
72Svensson Anders 1971SWE2085Karlshamns SS6,051,541,530,50
85Khalat HavrasSWE1937Hässleholms SK5,547,039,016,50
910Sjostedt JonnyR1SWE1706Knislinge SK5,047,039,515,00
1011Frimodig Sven-GoranR2SWE1700Knislinge SK4,046,038,013,75
1112Norrman JohannesR2SWE1578Kristianstads SK3,549,041,07,00
129Persson JorgenR1SWE1746Karlshamns SS3,046,038,58,00
1314Odeh MusabR2SWE1200Knislinge SK2,045,539,04,00
1413Arutunijn AlbertR2SWE1200Knislinge SK0,052,042,00,00

Kristianstad Chess Cup 2016

                         Kristianstad Chess Cup 2016

Slutställning efter 8 ronder

Plac.SNrNamnTypGrNationRatingRatingIRatingNKlubbPoäng TB1  TB2  TB3 Rp
12Johansson ThomasSWE213421340Malmö AS7,039,530,034,002347
23CMPersson RichardSWE212821280Malmö AS6,040,530,028,752212
37Neretljak NedzadSWE203720370Växjö SK6,038,028,526,002178
429Tabaa GhaythSYR207620760Helsingborgs SS5,542,031,527,752181
51Jogstad MartinU20SWE227122710Eslövs SK5,533,525,522,002108
68Stahlberg DavidSWE203420340Ystads SS5,038,529,521,002033
75Lindahl JonasSWE211121110Malmö AS5,036,526,518,502020
89Silwer MartinSWE197419740Malmö AS5,033,523,517,001857
96Persson JanS60SWE206020600Knislinge SK4,539,029,020,501995
1013Khalat HavrasU20R1SWE187718770Hässleholms SK4,531,524,015,501905
1112Myrberg JohnnyS60R1SWE188801888Knislinge SK4,531,024,013,251848
1214Ehmann BenjaminR1SWE184118410Hässleholms SK4,529,021,514,501773
1311Sjodahl OlofR1SWE189918990Malmö AS4,038,027,515,751868
1420Sjostedt JonnyR2SWE166616660Knislinge SK4,035,026,516,751912
1510Sandstrom AndersS60SWE191619160SK Mumien4,033,525,014,751922
1618Frimodig JohannesR2SWE176517650Knislinge SK4,032,024,015,251899
174Hoglund LeifSWE211121110Knislinge SK4,030,523,013,251824
1816Nilsson KristofferR1SWE182818280Hässleholms SK3,534,024,512,501777
1917Gediminas AldanisR2SWE181301813Kristianstads SK3,528,521,57,001693
2025Godin Stig-LennartS60R3SWE147414740Ystads SS3,528,021,09,251661
2128Rasmusson MaxU20R3SWE130001300Ystads SS3,528,020,510,751630
2219Wahlstrom JoakimR2SWE170517050Malmö AS3,527,021,08,251680
2323Norrman JohannesU20R3SWE155515550Knislinge SK3,524,018,07,001604
2415Kalveus JanR1SWE183418340Malmö AS3,033,525,59,501765
2527Pihl WillyS60R3SWE144414440Knislinge SK3,028,521,59,001577
2621Persson Lars 1958R2SWE163616360Skromberga ASS3,023,516,56,751423
2724Persson BengtS60R3SWE151701517Lunds ASK3,020,515,55,751491
2822Willard HakanR2SWE156615660Malmö AS2,524,518,54,251479
2926Fransson ClaesR3SWE146214620SS Manhem1,524,017,52,251247

Resultat Kristianstad Open!

Slutställning Kristianstad Open:

11Gajic MladenSWE22688,038,530,532,25
24Stahlberg DavidSWE20077,539,030,528,75
32Hoglund LeifSWE20966,539,531,021,75
45Beijer FabianSWE18736,040,532,021,75
58Gediminas AldanisSWE17844,545,535,016,00
63Persson JanSWE20834,544,536,017,50
79Gajic BozurSWE16994,039,030,511,50
86Tirnanic DejanSWE18093,042,534,07,00
910Johansson HenrikSWE16883,042,534,06,00
1011Johansson Lars 1944SWE16421,046,035,50,50
117Frimodig JohannesSWE17921,031,523,03,00

Är du intresserad av att börja spela med oss så kontakta Johannes Frimodig via mail eller telefon:

johannes.frimodig@live.se                                                                                                                                                   

0766-329229

 

Välkomna!

 

 

                                            Antal besökare    

                                                                               

 

Create a Free Website